TRYB JASNY/CIEMNY

Chleb na smalcu

Wiele osób na keto uwielbia smalec, ponieważ można go w łatwy sposób zrobić samemu. Jest tani i idealny do wielu potraw szczególnie tych mięsnych. A może tak spróbować wypieku na smalcu? Dziś na śniadanko kanapki z chlebka na smalcu ... ze smalcem! Pycha :) 

Przepis na średniej wielkości bochenek (standardowa keksówka o długości 25 cm): 
*Opcjonalnie mąkę kokosową można zastąpić zmielonymi wiórkami kokosowymi. 

Wszystkie składniki wymieszać i zagnieść gęste ciasto bez grudek. Dodać ulubione zioła. Można dodać zmiksowany szpinak (chlebek wyjdzie zielony).
Zostawić na chwilę do zgęstnienia, a następnie uformować chlebek i piec około 45-55 min w 180 stopniach najlepiej w małej keksówce.* Potem zmniejszyć temperaturę do około 160 stopni i dopiec (ok 5-10min) na rumiany kolor. Ostudzić.

*Chlebek dobrze piec w foremce, ponieważ może się zdarzyć, że wytopi się nieco tłuszczu, który podczas stygnięcia chlebek znów wchłonie (pozostawiony w foremce).
Upieczony chlebek można go podzielić na ponad 20 cieniutkich kromeczek lub 10 grubych :)
Chlebek prosto z piekarnika jest chrupiący, a po ostygnięciu wilgotnieje jak prawdziwy chleb na zakwasie:)  
Makro całego bochenka: około 1255 kcal
B: 33
T: 123
W: 4

Makro 2 kromeczek lub 1 grubszej (1/10 bochenka): około 126 kcal
B: 3,3
T: 12,3
W: 0,4*

*Wartości na blogu zawsze podane są w gramach.

Smacznego!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.

Komentarze

  1. Czy można czymś zaatąpić babkę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Otrębami, ale węglowodany automatycznie skoczą w górę. Siemie lniane, chia czy mąki orzechowe odradzam. Poddawanie ich obróbce termicznej powoduje powstanie szkodliwych tłuszczy trans. Na blogu jest też przepis na chlebek z wiórek jeśli ten nie odpowiada :)

      Usuń
    2. Robiłam chlebek ale właśnie z siemienia lnianego, z tego przepisu. Nie chce robic reklamy ale autorka idealnie odpisuje w komentarzu wlasnie na poddawanke obróbce tyvh nasion. Czy moglabys sie odniesc?http://www.sztukazywienia.com/2014/06/chleb-z-siemienia-lnianego-bez-maki_6.html?m=1

      Usuń
    3. Przeprowadzono wiele badań kwasów nienasyconych i jednogłośnie stwierdzono, że wysoka temperatura powoduje utlenienie tych związków do form trans, które określono jako rakotwórcze dla organizmu. Dzieje się tak dlatego, że są one dużo mniej stabilne od kwasów nasyconych (czyli np smalec, olej kokosowy) że względu właśnie na ten nienasycony charakter wiązań. Oczywiście można się spierać o poziom tej temperatury przy której zaczyna się utlenianie, ale zdecydowanie prościej po prostu unikać pieczenia;) Oczywiście są osoby jedzące margarynę (czyli właśnie te trans) całe życie i są zdrowe, ale prowadząc bloga i odpowiadając na pytania zawsze odradzam i jasno mówię czemu. Oczywiście jeśli pieczesz taki chlebek raz na kilka miesięcy to nie sądzę, żeby wyrządziło Ci to ogromne szkody, ale jeśli chodzi o codzienne jedzenie to odradzam;)

      Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam serdecznie;)

      Usuń
    4. Więc dokończę chlebek i postaram się unikać, a zrobić coś z Twojego przepisu. Po prostu szukałam czegoś bez mąki bez łusek no ale się nie da ;) pozdrawiam dziękuję za wytłumaczenie.

      Usuń
    5. Niestety jest mało bezpiecznych produktów do pieczenia. Możesz spróbować z otrębami.

      Bardzo proszę i powodzenia;)

      Usuń
    6. Odsyłam do postu "Dlaczego nie piekę orzechów i nasion". Tam jest wszystko wyjaśnione:)

      Pozdrawiam serdecznie:)

      Usuń
  2. Aktualnie nie mam smalcu czy mogę zrobić ten chlebek na oleju kokosowym czy nie ma szans?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że tak. Ale mam też drugi przepis na bułeczki z olejem kokosowym, które możesz upiec w keksówce i wyjdzie Ci chlebek :)

      Usuń
  3. Nie mam piekarnika :-( mozna w mijrofali?

    OdpowiedzUsuń
  4. Mikrofali - literówka się wkardła :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam taki przepis na 4 kromeczki chlebka (nazwa: Szybki chlebek z tostera z 1 jaja) o podobnym składzie :) Podejrzewam, że tamten wyjdzie nie tylko z opiekacza, ale też mikrofali. Głowy nie dam, ponieważ nie posiadam mikrofali.

      Usuń
  5. Ile czasu najdłużej stał? Czy 2 dni wytrzyma? Przykrywasz czymś Czy w pudełku trzymasz? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno wytrzyma. Ja przechowuje w chłodnym miejscu, zazwyczaj w lodówce około 3-4 dni lub mroże na miesiąc. Jedna z Pań pisała mi, że zrobiła porcję z 10 jaj i ponad 10 dni wytrzymał:)

      Usuń
  6. Nie wiem jakim cudem zobaczyłam 150g mąki kokosowej zamiast 15. Zobaczymy co wyjdzie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie nie, daję malutko;) Koniecznie daj znać czy smakuje ;) Pozdrawiam;)

      Usuń
    2. Tamten był suchym zbitym wiórem. Zrobiłam drugi raz, zgodnie z przepisem. Nie wyrósł. Chyba mam pecha do tego chleba.

      Usuń
    3. 10x więcej mąki niz w przepisie to na pewno za dużo ;( A ten drugi ... powinien chociaż troszkę urosnąć. Smalec był gorący czy zimny z lodówki ? Jeśli goracy to może ściął jajka zanim chleb wylądował w piekarniku?

      Proszę się nie poddawać i próbować innych przepisów ;) Można spróbować upiec Grahamki w wersji chleba w keksowce.

      Usuń
    4. Cieszę się że doczytałam komentarze, bo własnie zastanawiałam się dlaczego akurat 159 gram - a to nie dziewięć a g - jak gramy ! myślę że to wina czcionki że gram wygląda jak dziewiątka i jest na tym samym poziomie tekstu

      Usuń
    5. Dorzuciłam spacje :) Może teraz będzie bardziej widoczne.
      Dziękuję za uwagę i pozdrawiam :)

      Usuń
  7. Łuski babki jajowatej? Co to?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To czysty błonnik, który można kupić w aptece/bio sklepie lub na internecie.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  8. Czy podwójną porcję powinnam piec dłużej ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że niewiele dłużej. Będzie widać czy jest upieczony po wierzchu chlebka. Można go z 10-15min dłużej dopiec dla pewności.

      Pozdrawiam serdecznie;)

      Usuń
  9. Czy zamiast czystej łuski babki jajowatej mogę użyć mieszanki łuski i nasion? Na opakowaniu producent podał wartość błonnika zawartego w 1 porcji tj. 3g:
    - łupina 2,1g
    - babka 0,9 g
    W mojej najbliższej okolicy udało mi się znaleźć jedynie takie opakowanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nasionka mają nieco inne właściwości, ale...można raz spróbować. Nie wiem czy chlebek urośnie, aż tak jak na łupinach. Może ewentualnie z mniejszej porcji :)

      Pozdrawiam:)

      Usuń
  10. A ile waży taki chleb ? Bo jest makro ale brakuje mi wagi... ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie podaję wagi posiłku na końcu, bo wystarczy zliczyć składniki :) Około 400 g powinien ważyć.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  11. Hej :) Czy mogę prosić o wymiary keksówki, której użyłaś do chlebka? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie! Zaraz dopiszę w przepisie. To standardowa, mała keksówka o długości 25cm i wysokości około 8cm.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  12. Chleb także pycha, tylko też muszę podwoić porcję, bo za niski wychodzi :)
    Kusi mnie dodać do niego pestki dyni ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. On jest taki na małą keksówkę :) Ja swój uwielbiam z czarnuszką! Spróbuj :)

      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  13. Cześć:) Szybkie pytanie-czy smalec można zastąpić masłem klarowanym? Intuicja mi podpowiada, że powinien się udać, tylko smak będzie inny. Pozdrówki:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, uda się. Nawet lepiej - mniej kwasów nienasyconych ulegnie degradacji :) Po upieczeniu chlebek w foremce i tak "wciaga" jeśli coś się wytopi.

      Pozdrawiam :)

      Usuń
  14. Czy mogę prosić o dokładne wartości BTW na 100 gram chleba

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podawanie wartości odżywczych na 100 g w warunkach domowych bez specjalistycznej aparatury do pomiaru makroskładników (PO OBRÓBCE) kompletnie nie ma sensu. W czasie obróbki makroskładniki ulegają przemianom i aby znać wartość 100 g chlebka po upieczeniu należałoby to zbadać w laboratorium, gdyś wagi nie są równe temu, co było na początku. Ktoś kto podaje takie wartości dań poddawanych obróbce termicznej niestety, ale kłamie, ponieważ mocno przeszacowuje wyniki. Ja tego nie robię, dlatego zawsze dzielę potrawy i dania na porcje. Tak jest uczciwie wobec czytelników liczących makroskładniki, ponieważ jest to dużo bardziej zbliżony wynik do rzeczywistości:)

      Mam nadzieję, że wytłumaczyłam. Pozdrawiam serdecznie:)

      Usuń
  15. Przepraszam ale dla mnie to było jakieś nieporozumienie. Upiekłam chlebek zgodnie z przepisem i jedyne co tam czuję po spróbowaniu to tylko i wyłącznie smalec... W niczym nie przypomina mi to chleba.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma za co przepraszać :) Każdy z nas ma inne smaki. Proponuję wypróbować inne przepisy z bloga np na chlebek biszkoptowy. Są różne z różną ilością dodatków/tłuszczu/a nawet bez mąki. Każdy znajdzie coś dla siebie :)

      Pozdrawiam:)

      Usuń
  16. Czy smalec koniecznie musi być ze skwarkami? ;) Chciałem kupić gotowy w kostce z Biedronki i po prostu go użyć, gdyż jest stosunkowo tani. Czy w ogóle są jakieś przeciwwskazania do używania takiego smalcu?

    Jakiej mąki kokosowej używasz i ile ma g węgli na 100g? Ostatnio kupiłem jakąś bio mąkę kokosową i okazało się, że ma aż 55g węgli. Czy taka się nada do czegokolwiek?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie musi. Właśnie dlatego, że będąc w foremce chlebek wchłania wszystko, co ewentualnie się wytopi :) Jednakże ja wolę topić smalec sama. Mam kontrolę nad tym procesem i wiem jak/co robię i po prostu co jem. A co do mąki - używałam wielu firm, ale cztery mi najbardziej pasowały i to ich teraz używam (Intenson, Cocostyle, Cocomi po 15 g węglowodanów/100g oraz Agnex chyba 22,5 g węglowodanów). Być może ta, którą kupiłeś to mąka, która nie ma odliczonego błonnika osobno, a błonnika nie wliczamy do makroskładników. Jak ta się skończy to po prostu kup inną z mniejszą ilością węglowodanów:) Raczej nie jemy jej codziennie, aż tak dużo, żeby nawet te 55 g na 100 g zaszkodziło.

      Pozdrawiam serdecznie:)

      Usuń
    2. Dzięki za odpowiedź. Mąka ta jest firmy Big Nature i z tego co widzę, ma tylko 6g błonnika i 20g cukrów, natomiast węglowodanów aż 55g, co mnie szczerze zastanawia i raczej wyklucza opcję braku odliczonego błonnika.

      Usuń
    3. O ile się nie mylę (tym razem trochę poczytałam przed odpowiedzią na ten komentarz) to producenci mają obowiązek wyszczególniania cukrów jako proste i dwisacharydy. Co oznacza, że w pojęciu węglowodany są: cukry proste, oligo oraz polisacharydy oraz należący często do nich błonnik. I jedynie błonnik odliczamy, więc wynika, że mąka ma łącznie 55-6g=49 g cukrów wliczanych do makro.

      Mam nadzieję, że pomogłam :)

      Usuń
  17. Czy zamiast babki jajowatej można użyć błonnika witalnego 80% babka płesznik/20% babka jajowata?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie używam tej mieszanki, ale myślę, że tak. Najwyżej chlebek nie urośnie zbytnio. Na przyszłość jednak polecam czyste łuski babki jajowatej :)

      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  18. właśnie rośnie :-) ! wygląda super.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Urósł, choć nie za dużo. ale jest super !
      Będę robieksperymenty z innymi tłuszczami - hmmm.. a jakby z olejem kokosowym ?

      Usuń
    2. Miło mi, że się podoba! On tak rośnie ciut i pęka czasem na środku :) Z olejem też wyjdzie :)

      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  19. Mam pytanie, ten smalec ma być roztopiony tak ??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystarczy jeśli jest miękki, nie trzeba roztapiać. Ma się po prostu dobrze połączyć z resztą składników :)

      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  20. Odpowiedzi
    1. Tak, miękkim masłem bez problemu :)

      Pozdrawiam:)

      Usuń
  21. Dziś upieklam i jest świetny. Rzeczywiście mało co urósł, ale smakuje świetnie! To będzie mój ulubiony przepis na chleb. Dziękuję bardzo :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może następnym razem urośnie większy :) Warto zwiększyć porcję (wyjdzie wysoki jak prawdziwy chlebek na zakwasie).

      Pozdrawiam i smacznego! :)

      Usuń
  22. Mnie też się udało i to już dwa razy. Za pierwszym razem przesadziłem z solą, ale już drugi chlebek jest akurat taki jak byc powinien. Dziękuję za przepis :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miłoo! Polecam również zrobić chlebek z przepisu na Grahamki :)

      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  23. no nie wyrósł wcale, nie wiem co źle zrobiłam :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może za długo był mieszany? Być może składniki nie były w podobnej temperaturze... Czy smalec był gorący? Powinien być chłodny.

      Mam nadzieję, że kolejna próba się uda, pozdrawiam!

      Usuń
  24. Pierwszy raz robię ten chleb i mam problem... Czy smalcu powinno być 100g? Mam wrażenie że nie ma chlebka a jest sam smalec:( po upieczeniu..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można sobie śmiało zmniejszyć ilość nawet do 20g, warto wtedy dać 2-3 łyżki wody :) Najlepiej piec ten chlebek w keksówce, żeby nic nie uciekło tak jak napisałam.

      Pozdrawiam serdecznie i oby wyszedł smaczny!

      Usuń
    2. Wyszedł pyszny :)
      następnym razem spróbuję z mniejszą ilością smalcu, lub zmienię na masło klarowane.
      Dziękuje za rewelacyjne przepisy :)

      Usuń
    3. Bardzo mi miło! Udanych eksperymentów :)

      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
    4. O wow! Nie wiedziałam, że przepis można tak zmodyfikować - w sensie zmniejszyć ilość smalcu do 20 gramów i dodać trochę wody - dla mnie to super wiadomość, bo jednak zdecydowanie bardziej pasuje mi opcja posmarowania chlebka smalcem ze skwarkami już po upieczeniu <3

      Usuń
    5. Pewnie, można pójść nawet o krok dalej i całkowicie usunąć tłuszcz. Polecam zrobić chlebek z przepisu na Grahamki :)

      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
    6. A czy jeśli pomijamy tłuszcz całkowicie, reszta proporcji się nie zmieni? Nie trzeba dać wtedy więcej jajek?

      Usuń
    7. Proponuję zrobić chlebek jak w przepisie na Grahamki :)


      Pozdrawiam:)

      Usuń
  25. Czym mogę zastąpić mąkę kokosowa? Czy mogę ją w ogóle pominąć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przepisie jest podany zamiennik. Ewentualnie można zrobić bez, warto dodać łyżkę więcej łusek. Powinien wyjść :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  26. A jaką babkę jajowata Pani poleca? Jest tyle do wyboru ze sama nie wiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Używałam różnych kupionych w aptekach, używałam z marketbio, używałam z ebrat :) Wszystkie są ok pod warunkiem, że to "łuska lub łupina babki jajowatej - psyllium husk".

      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  27. Czy zamiast mąki kokosowej można dodać migdałową?
    Ostatnio zrobiłam bułki z mąka kokosową i niestety nie smakowały mi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja nie piekę nic z mąki migdałowej, więc niestety nie podam proporcji. Ale myślę, że tak - wyjdzie, tam jest malutko kokosa, jednak radzę dodać ciut więcej niż kokosowej :)

      Pozdrawiam!

      Usuń
  28. Czy można zamienić trochę babki jajowatej na 1 jajko (w takim przypadku, ile psyllium odejmiesz, jeśli użyjesz jednego dodatkowego jajka?)? Dla mnie 55 g psyllium to za dużo. Dziękuję bardzo! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proponuję uzyć przepisu na "Grahamki" i zrobić z nich chlebek :) Lub przepisu na "bułeczki na oleju". Tam jest mniej łusek :)

      Pozdrawiam serdecznie:)

      Usuń
    2. Dziękuję za rekomendację! :)

      Usuń
  29. Hej, dlaczego chlebek wyszedł taki marny i niski? Dałam wszystko to co w przepisie ����������������‍♀️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy smalec był ostudzony? A mąka została sprawdzona (polecam artykuł na temat mąki w "Porady kulinarne". Obstawiam problemy z mąką :) On nie rośnie wysoki jak w sklepach, bo ma małą ilość składników (zaledwie kilkanaście g mąki i kilka łyżek błonnika), ale jednak powinien urosnąć.

      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  30. Jakie są ustawienia piekarnika dla tego chleba? Ustawienie poziomu blachy na dole, środku, czy górze? Grzanie góra+dół,termoobieg czy grill (tylko góra)? Nie mam niestety funkcji typowej dla chleba czyli grzanie sam dół.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mój piekarnik to najprostsza wersja na świecie bez bajerów, termoobiegów i innych cudów, jeśli nie podaję w przepisach to znaczy, że stawiamy na prostotę bez kombinowania w swoich piekarnikach:)

      Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  31. Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że bez bajerów to chleb wstawiony na środku piekarnika i grzanie góra + dół. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jest. I tak w każdym przepisie :) Jeśli coś się zmieni - będę podawać.

      Pozdrawiam:)

      Usuń
  32. Jaka powinna być konsystencja chlebka przed upieczeniem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie taka jak na zdjęciu surowego chlebka w przepisie - gęsta, aby można było uformować bochenek.

      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  33. Cześć, właściwie nie mam pytań co do tego przepisu (wszystko już na szczęście doczytałam w komentarzach), ale postanowiłam się odezwać, żeby wyrazić uznanie dla Twojej cierpliwości dla czytelników Twojego bloga - absolutnie każda Twoja odpowiedź na komentarze tutaj, pod tym wpisem, jest niesamowicie miła, treściwa i pomocna, przejawiasz życzliwość nawet względem tych, którzy brzmią, jakby mieli do Ciebie jakieś pretensje, czy po prostu nie wyrażają swojego niezadowolenia w szczególnie kulturalny sposób... jestem pod ogromnym wrażeniem i dziękuję, ten świat byłby lepszym miejscem, gdybyśmy wszyscy tak się do siebie nawzajem odnosili :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję :) Takie komentarze jak powyższy od Pani pojawiają się bardzo rzadko, ale są dla mnie niesamowitą radością, że to co robię ma sens mimo tych pretensji, które czasem się pojawiają.

      Dziękuję raz jeszcze i serdecznie pozdrawiam:)

      Usuń
  34. Witam serdecznie, szukałam i szukam przepisu na chleb (ten na smalcu piekłam). Chodzi mi o to, by skórka nie robiła się szybko twarda. Chlebek na smalcu ok, nie czułam jajek z kokosem jak w większości innych. Jeśli chodzi o skórkę , jej twardośc to podejrzewam , że z tych składników taka sie robić będzie, jednak poproszę o odp profesjonalistkę ketoreva.pl. :) Alina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że najbardziej miękki chlebek wraz ze skórką - to chlebek biszkoptowy :)

      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  35. Czy można smalec zastąpić olejem kokosowym? I co sądzisz o mące łubinowej? Czy można ją poddawać obróbce termicznej i czy na niej wyjdzie ten chleb?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można, z olejem jest też przepis na bułeczki na blogu:) Mąki łubinowej nie polecam piec.

      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  36. Dzień dobry :) Postanawiam skomentować dziękując za pomysł na chlebek :) To mój pierwszy chlebopodobny wypiek na keto i tak mi odpowiada, że istnieje ryzyko zjedzenia go samego w całości... muszę się hamować :) W zasadzie nie potrzebuję zamienników pieczywa, ale spróbować czegoś innego czasem warto :) Doceniam Pani pracę i możliwość z niej korzystania :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Strasznie mi miło! Chlebek można mrozić jakby co:)


      Bardzo dziękuję za miłe słowa i serdecznie pozdrawiam:)

      Usuń

Prześlij komentarz

Polecane posty

instagram @keto__reva